دانشگاه تربیت مدرس۱۳۹۷/۱۲/۱۶ ،۱۰:۰۵:۱۹ +۰۰:۰۰
تصویر سردر دانشگاه تربیت مدرس

تاریخچه تاسیس دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس به منظور تحقق اهداف تبیین شده در اساسنامه دانشگاه خود از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان شجره طیبه و مولود انقلاب اسلامی و دانشگاهی پیشرو در آموزش و پژوهش، با هدف تولید علم نافع، گسترش مرزهای دانش و فناوری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی و انقلابی و به ویژه تربیت اعضای هیأت علمی و محققان مومن و متعهد به انقلاب اسلامی در رشته های علمی مورد نیاز دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی و به منظور گسترش تحصیلات عالی و تحول اساسی در آموزش عالی کشور و توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری و افزایش سهم تولیدات علمی و توسعه علوم انسانی با تأکید بر مبانی اسلامی و نیازهای ملی و فناوریهای نوین و کاربردی با تعامل مراکز علمی، منطقه ای و بین المللی در سال ۱۳۶۰ تأسیس شده است.

در حال حاضر فعالیتهای علمی دانشگاه با طیفی گسترده از حوزه های علوم مختلف در ۱۶۹ رشته کارشناسی ارشد و ۱۲۹ رشته دکتری، در قالب ۱۶ دانشکده (علوم انسانی،اقتصاد و مدیریت، فنی و مهندسی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم پایه، علوم زیستی، علوم ریاضی، کشاورزی، منابع طبیعی و علوم دریایی، فناوری های برتر، مهندسی مکانیک، حقوق ) و ۱۶ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی (مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت، مرکز تحقیقات مدیریت و نگهداری روسازی، مرکز مطالعات مدیریت و بهره وری ایران، مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری، پژوهشکده اقتصاد، مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی، پژوهشکده فناوری اطلاعات، پژوهشکده مهندسی آب، مرکز مطالعات آفریقا، پژوهشکده محیط زیست، مرکز مطالعات حقوقی، مرکز مطالعات مدیریت، مرکز مطالعات راهبردی انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و سیاستگزاری علوم زیستی، مرکز تحقیقات چابهار، مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی) و همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه، واحد بین الملل نور و دانشگاه ایرانی- سوری فارابی (در حال راه اندازی در کشور سوریه) تمرکز یافته است.

این موارد به تنها دانشگاه جامع تحصیلات تکمیلی کشور این امکان را می دهد که در یک حرکت علمی مستمر همراه با دیگر مراکز دانشگاهی ضمن برخورداری از سهمی موثر و ارزنده در تولید علم و رفع نیازهای علمی تحقیقاتی، در جهت دستیابی کشور به جایگاه علمی شایسته، رکنی اساسی باشد. افزون بر این دانشگاه تربیت مدرس در راستای برنامه چشم انداز ۲۰ ساله و ایجاد زیرساختهای توسعه علمی و ارتقای دانشگاه، مجوزهای لازم برای تأسیس دانشکده های جدید و مورد نیاز کشور را اخذ نموده است.

دانشگاه تربیت مدرس در مهرماه ۹۳ دارای ۹۵۹۱ دانشجو بوده است که از این تعداد ۳۶۰۵ نفر در مقطع دکتری، ۵۹۸۶ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه دارای ۶۶۰ عضو هیأت علمی است که قریب به ۶۰ درصد آنها از مرتبه علمی دانشیاری و استادی برخوردارند. شایان ذکر است کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس نیز در زمرۀ سه کتابخانه ای است که از سوی وزارت علوم برای اجرای طرح ملی تأمین مدرک، برگزیده شده است.

دانشگاه تربیت مدرس همواره با تمرکز بر کیفیت آموزش، کیفیت پژوهش و کیفیت امور دانشجویی و فرهنگی و ارتباطات علمی بین المللی، با چندین پله صعود جزء سه دانشگاه برتر کشور و جزء دانشگاههای برتر کشور موضوع بند «ز» ماده ۵۰ قانون برنامه چهارم توسعه و جزء ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام و خاورمیانه قرار گرفته است. لازم به یادآوری است که طبق آخرین آمار رتبه بندی دانشگاه های کشور در تولید علم در پایگاه ISI که از طرف پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام منتشر شده است، دانشگاه تربیت مدرس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

رشته ها و گرایش های موجود در دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه تربیت مدرس

مقطع کارشناسی ارشد

 • مدیریت بازرگانی: بازاریابی بین المللی، بازاریابی، بازرگانی داخلی، مدیریت بیمه، مدیریت مالی، مدیریت تحول، مدیریت استراتژیک.
 • مدیریت دولتی: مدیریت نیروی انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی، مدیریت مالی دولتی، تشکیلات و روش‌ها، مدیریت تحول.
 • مدیریت فناوری اطلاعات: سیستم های اطلاعاتی پیشرفته، کسب و کار الکترونیکی و مدیریت دانش (هوش کسب و کار و مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات).
 • مدیریت صنعتی: تحقیق در عملیات، تولید، مالی.
 • حسابداری.
 • علم اطلاعات و دانش شناسی: مدیریت اطلاعات.
 • توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی: اقتصاد سلامت، اقتصاد انرژی.
 • علوم اقتصادی: اقتصاد پولی، اقتصاد بخش عمومی، اقتصاد بین‌الملل، اقتصاد مالی، اقتصاد سنجی، سیر اندیشه‌های اقتصادی، نظام‌های اقتصادی، اقتصاد شهری و منطقه‌ای.

مقطع دکتری

 • مدیریت بازرگانی: بازاریابی و سیاست گذاری بازرگانی.
 • مدیریت دولتی: مدیریت رفتاری، مدریت منابع انسانی، مدیریت سیاست‌گذاری در بخش عمومی.
 • مدیریت صنعتی: تحقیق در عملیات، تولید و عملیات، سیستم‌ها، مالی.
 • مدیریت فناوری اطلاعات و سیاست‌گذاری علم و فناوری.
 • حسابداری.
 • توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی: اقتصاد سلامت، اقتصاد انرژی.
 • علوم اقتصادی: اقتصاد پولی، اقتصاد بخش عمومی، اقتصاد بین‌الملل، اقتصاد مالی، اقتصاد سنجی، سیر اندیشه‌های اقتصادی، نظام‌های اقتصادی، اقتصاد شهری و منطقه‌ای.

ویدئو مستند دانشگاه تربیت مدرس